WAAO Archives: (click on a link to see the history in that category)

Presidential Citations | Chairperson of the Year | Most Valuable Member | Distinguished Assessment Jurisdiction Award | Publication Award | Public Program Information Award | Research and Development Award | Life Membership | Wisconsin Award | WAAO Presidents | WAAO Vice Presidents | WAAO President Elect | WAAO Secretary and Treasurer| AVOW Editor | WAAO Webmaster


Most Valuable Member Award

2017 Alan Land City of Brookfield
2016 Not Awarded NA
2015 Rocco Vita Pleasant Prarie
2013 Shannon Krause West Bend
2012 NA NA
2011 Kathy Romanak Waterford
2010 James Siebers Stevens Point
2009 Rocco Vita Pleasant Prairie
2008 Melvin Raatz R&R Assessing Services
2007 Russ Schwandt Green Bay
2006 Reed Johnson Department of Revenue
2005 Steve Miner Cudahy
2004 Michael Higgins Kenosha
2003 John E Meyer Milwaukee
2002 Robert L. Lorier Brookfield
2001 Nanette Giese Wausau
2000 Gregg C Hagopian Milwaukee
1999 Joan E Spencer Marshfield
1998 Martin J Goldstein Milwaukee
1997 Kathleen A Isleb Wauwatosa
1996 Michael G Kurth Madison
1995 Lawrence Langowski Franklin
1994 Peter Weissenfluh Milwaukee
1993 Phillip Sanders Green Bay  DOR
1992 Mary Reavey Kenosha
1991 Douglas Milius Fond du Lac DOR
1990 Carol Kuehn Stevens Point
1989 Ronald Lehner Greenfield
1988 John Schroer Beloit
1987 Thomas Kienbaum Wausau
1986 Russell Hudziak Milwaukee
1985 Gregory Landretti Madison DOR
1984 Harold Sayles Wausau
1983 Vernon Weltz Milwaukee
1982 Rune Ruud Eau Claire
1981 NA NA
1980 Vernon Meyer Janesville
1979 NA NA
1978 Carlton Peterson West Allis
1977 NA NA
1976 Kent Martin Whitefish Bay
1975 Jack Kelly Wausau DOR
1974 Earl Kruke River Hills
1973 Bernard Saler Wauwatosa
1972 Leslie Rehm Mequon
1971 Frank Spoden Janesville
1970 William Ardern Shorewood
1969 Marvin Boucha Milwaukee
1968 Douglas Paust Brookfield
1967 George Kumferman Eau Claire
1966 Wallace Entwistle Cudahy
1965 Russell Bauer Glendale

Awards by the President - Chairperson of the Year
back to top

2017 Mary Jo Dunn and Sarah Tyrrell City of Milwaukee Membership Services Co-Chairs for development of e-pay options on web site and other payments
2016 Jeremy Ray City of Wausau Membership Services, AVOW
2015 Rocco Vita Village of Pleasant Prairie Legislative Committee Chairperson
2013 Rocco Vita Village of Pleasant Prairie Legislative Committee Chairperson
2012 DeAnn Brosman City of Appleton Ad Hoc USPAP
2011 Jim Young Grota Appraisals Education & Training Co-Chair
2011 Matthew Tooke Appleton Education & Training Co-Chair
2009 Steven Schwoerer Oshkosh Commercial Sales
2008 Nanette Giese Wausau Membership Services
2006 Scott Winter Milwaukee Public Relations
2006 Kathy Romanak Waterford Real Estate Standards
2005 Melvin Raatz Oconto Falls Rural Concerns
2004 Steve Miner Cudahy Tax Exemptions Committee Chairperson
2003 Peter C Weissenfluh Milwaukee Legislative Committee Chairperson
2003 Allan Land West Allis
2002 Reed S Johnson Madison DOR
2001 Kathleen Isleb Wauwatosa
2001 John Meyer Milwaukee
2000 Hallie Wendorff Cross Plains
2000 Nanette S Giese Wausau
1999 Sharon L McCabe Madison
1998 Gregg C Hagopian Milwaukee
1996 Peter C Weissenfluh Milwaukee
1996 Reed S Johnson Madison DOR
1995 Paul C Klauck Waukesha
1995 Reed S Johnson Madison DOR

Awards by the President - Presidential Citations
back to top

2017 Rocco Vita Assessor, Pleasant Prairie For exceptional service to promote good legislation affecting assessment practices
2017 Jef Muelver Summit Lake Presidential Assistance & exceptional work on behalf of WAAO
2016 Rocco Vita Assessor, Pleasant Prairie Presidential Assistance
2016 Joan Spencer City of Marshfield Obtained 501.c6 Status for WAAO
2015 Edward Judt Appraiser, Pleasant Prairie Work on Abandoned Commercial Buildings
2012 Steve Miner City Assessor, Wauwatosa Meritorious service, WAAO web master & AVOW editor
2012 Claude Lois Administrator Department of Revenue Vision to promote dialogue and communications between WI DOR and WAAO
2012 Dianne Cannistra Property Appraiser, West Allis Exceptional and dedicated service in helping WAAO provide quality education opportunities, and for providing hospitality at WAAO sponsored course
2011 Richard Chandler DOR Secretary, Madison Opening communications between DOR and WAAO
2011 James Bender DOR Equalization Section Chief Property Sales Data Exchange
2011 Richard Rubow City of Wausau Chair PP Committee
2010 Amy Seibel Seibel Law Offices Wauwatosa Amicus, etc.
  Amie Trupke Stafford Rosenbaum Saddle Ridge Condo Case
  Charles Paskey City of Oshkosh WAAO Meeting Facilities Negotiations
  Rocco Vita Village of Pleasant Prairie Recognize Both Sides of Issues
  Robert Lorier City of Brookfield Organize Issues to Move Forward
  Heather Milde Milde Appraisals AVOW Articles
  Pamela Hennessey City of Madison WAAO Secretary
  Joan Spenser City of Marshfield WAAO Treasurer
2009 Denise Neumann City of Brookfield Education Committee Work
  Edward Judt Village of Pleasant Prairie WPAM Updates - Chapters 7 & 9
2008 Tim Pfotenhauser City of Wausau Education & Training Sessions assistance
  Mel Springer City of Wausau Education & Training Sessions assistance
  Sandy Lipscomb City of Wausau Education & Training Sessions assistance
  Penny Will City of Wausau Education & Training Sessions assistance
2007 Paul Koller City of New Berlin Programs & Speakers Planning
Paul Klauk City of Waukesha Programs & Speakers Planning
City of Milwaukee Milwaukee IAAO Host City
2006 Joan Spencer City of Marshfield Exemplary Service as Treasurer
Wesley Little City of Beloit Commercial Sales for Web Site
Judith Droust City of Madison Initiatives to help assessment practices
Michael G Kurth City of Madison Initiatives to help assessment practices
2005 Peter Krystowiak City of Kenosha Education and Training
Theresa Bizub City of Milwaukee AVOW Editor
Pamela Hennessey Retired WAAO Secretary
2004 Robert Lorier City of Brookfield SLF Committee
Peter Weissenfluh City of Milwaukee Legislative Committee
2003 Marie Ellis Sheboygan Public Relations (Brochure)
  Suzanne Plutschack Pewaukee Public Relations (Brochure)
  Joan Spencer Marshfield Treasurer
  Tom Kienbaum Racine Ad Hoc Re-Engineering - Mfg
  Fred Matthes Menomonee Falls Ad Hoc Re-Engineering - Mfg
  Robert Lorier Brookfield Ad Hoc Re-Engineering - Mfg
2002 Mel Raatz Oconto Falls Rural Concerns
  Hallie Wendorff Cross Plains Rural Concerns
  Reed S Johnson Madison DOR Education & Training
  Barry Feig Marshfield Education & Training
  Mary Watson Milwaukee Education & Training
  Michael Couillard Madison DOR Education & Training
  Peter Krystowiak Kenosha Education & Training
  James Murphy Milwaukee DOR Programs
  Robert Leonard Prof Assessment, Madison Programs
  Paul Koller New Berlin Programs
  Paul Klauck Waukesha Programs
  Joyce Frey Fitchburg Programs
  Robert Horowitz Attorney Property Tax Exemptions
2001 John Constant Milwaukee Education & Training
  Mary Watson Milwaukee Education & Training
  Wayne Ballweg Reedsburg Past IAAO Representative
  Rupert Kurtzweil Jr Edgar Farmland Advisory Rep
  Nanette Giese Wausau Program Committee
  Denise Neumann Brookfield Program Committee
  Louis Horvath Milwaukee Program Committee
  Eric Miller Greenfield Program Committee
  Mary Semrad New Berlin Program Committee
  Joyce Sargent Madison Program Committee
  Charles Paskey Oshkosh Program Committee
1996 Joan E Spencer Marshfield Secretary/Treasurer
Phillip J Sanders Green Bay DOR AVOW Editor
1995 Michele Moore West Allis AVOW Editor

 Distinguished Assessment Jurisdiction Award
back to top

2017 Appleton
LaCrosse
Madison
Wauwatosa
Kenosha
Janesville
Janesville
Retired
Burlington 
Milwaukee
Green Bay 
West Allis
West Bend 
Pleasant Prairie 
DeAnn Brosman 
Patrick Burns
Mark Hanson 
Shannon Krause
Peter Krystowiak
Michelle Laube 
Christopher Leitz 
Robert Lorier
Daniel McHugh 
Steve Miner 
Russ Schwandt
Jason Williams
Jeffrey Yoder
Rocco Vita 
Presented for distinguished service - in appreciation 
for conscientious efforts to promote fairness & equity 
in the Wisconsin assessment process as legislated by
Wisconsin Statutes. 

WAAO is recognizing the members who drove to Madison  to provide testimony in support of the dark store  legislation. 
2009 City of Milwaukee Mary Reavey & team For work to promote case law in support of fair & equitable assessment practices
2008 City of Madison Mark Hanson, Mike Kurth & team  
2007 WI DOR-E-filing Team Bureau of Prop Tax William Wardwell & team  
2002 City of Green Bay Russ Schwandt  
2001 City of Milwaukee Mary Reavey  
1997 City of LaCrosse Mark Schlafer  
  City of Oshkosh Russ Schwandt  
1995 Kenosha County Staff Mary Reavey  
1994 City of Brookfield Robert Lorier  
1993 City of Greenfield Merle Everson  
1992 City of Chippewa Falls    
1991 Assmt Practices Sec - DOR    
1990 City of Appleton    
1989 City of Wisconsin Rapids Robert Zimmermann  
1988 City of Eau Claire    
1987 City of Wausau Harold Sayles  

Publication Award
back to top

2012 Katrina M. Malson, Property Appraiser, City of Oshkosh For articles published in the AVOW newsletter on featured assessors
2011 Jeremy Ray City of Wausau "Why can't I sell my condo?"
2010 Daniel Furdek City of Milwaukee "Applying Logic...Billboard Valuations" - Journal of Prop Tax V7 Issue 1 2010
2010 Peter WeissenfluhCity of Milwaukee "Applying Logic...Billboard Valuations" - Journal of Prop Tax V7 Issue 1 2010
      "Foreclosure Sales   IAAO Magazine V8 #3
2008 Heather Milde Milde Appraisal Services- Holmen Various articles featured in AVOW newsletter
2004 Robert Horowitz City of Milwaukee, Attorney  
2003 Scott Winter City of Milwaukee  
2002 Theresa (Tina) Bizub City of Milwaukee AVOW Editor 1999-2002
2001 Melvin Raatz   2000-2001 Rural Concerns Committee
Hallie Wendorff  
  Eugene Miller    
  David Dueholm    
  Joyce Frey    
  June Ballweg    
  Gilbert VanderGalien    
  Hugh Harper    
  Ronald Jacobson    
  Galen Seipel    
  Michael L Grota    
1999 Wayne BallwegReedsburg  
1999 Gregg C HagopianCity of Milwaukee  
1995 Kathryn West City of Milwaukee  
1994 Art LiddicoatKenosha  
1993 James Samsal    
1991 Greg LandrettiMadison DOR  

Public Program Information Award
back to top

2012 Kathleen Lawton University of Wisconsin, Local Government Center Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 Richard J. Stadelman Executive Director, League of WI Municipalities Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 John P. Macy Attorney, Arenz, Molter, Macy & Riffle Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 Jennifer J. Miller Chief Training Officer, WI DOR Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 Shannon Krause City Assessor, West Bend Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 Curt Witynski Assistant Director, League of WI Municipalities Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 Claire Silverman Legal Counsel, League of WI Municipalities Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 Marilyn Hendricks Property Assessment Specialist, WI DOR Madison Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2012 Phillip Freeburg University of Wisconsin, Local Government Center Developing a training program & certifications for  Board of Review members in Wisconsin
2011 DeAnn Brosman, Assessor City of Appleton Public Information Program
2009 Nanette Giese, AssessorCity of Wausau Internet Guide to Assessment Process
2008 Rocco Vita, Assessor Pleasant Prairie  
2007 Mary Reavey & team City of Milwaukee  
2005 Nanette Giese, AssessorCity of Wausau  
2002 Kathleen Isleb, AssessorCity of Wauwatosa  
2001 Marie Ellis City of Sheboygan  
2000 City of MarshfieldBarry J Feig  
2000 Harry Sayles City of Wausau  
1998 Patrick ChaneskeCity of New Berlin  
1997 Lawrence LangowskiCity of Oak Creek  
1995 Dawn WashatkaCity of Appleton  
1995 Andre BerkhoutCity of Manitowoc  
1993 Julie Penman City of Milwaukee  
1992 City of Sun Prairie  
1990   City of Milwaukee  
  Harold SaylesCity of Wausau  
1989 Ray Fisher City of Madison  
1987   City of Muskego  

Research and Development Award
back to top

2015 NCRAAO Host Committee   Jim Siebers President
2009 Steven Schwoerer Oshkosh Commercial Sales Listing Reference
  Terri Hextt Brookfield Commercial Sales Listing Reference
  Daniel Furdek Milwaukee Case Law Research
  Steven Schwoerer & Katrina Malson Oshkosh Property Tax Exemptions Guide
  Davis Lutzke Sheboygan Exemption Flow Chart
2008 NCRAAO Host Committee   Steve Miner President
2005 City of Lacrosse    
2002 Eugene R Miller   Board of Review Training
  Pamela Hennessey    
  John Macy    
Rick Stadelman 
2001 Peter Weissenfluh     Benevolent Retirement Homes
  Gregg C Hagopian   For the Aged
  David Huebsch   Government-5 Report
1998 City of Kenosha    
1997 Barry J Feig Marshfield  
1996 Wayne Ballweg  CAE Reedsburg  
1995 Martin J Goldstein Milwaukee  
1994 Paul Musser    
1993 John Gardner    
1993 Allan Land C. Milwaukee  
1992 Dr Kerry Vandell    
1991 Paul Bartlett - Binary Basics    
1990 Phillip Sanders    
1989 Patrick Strabala    
1988 SEWRPC    
1987 Oak Creek Computer Group    

Distinguished Life Award
back to top

Distinguished Life 2017 Michael Higgins City of Kenosha  
Distinguished Life 2016 Nan Giese City of Wausau, Assessor  
Distinguished Life 2016 Melvin Raatz R&R Assessing  
Distinguished Life 2015 Mary Reavey Milwaukee Assessment Commissioner  
Distinguished Life 2015 Robert Lorier Brookfield City Assessor  
Distinguished Life 2015 Michael Procknow Fitchburg, City Assessor  
Distinguished Life 2014 Pete Weissenfluh Milwaukee Chief Assessor  
Distinguished Life 2013 Pam Hennessey WAAO Secretary  
Distinguished Life 2012 Reed Johnson WI DOR - various positions over 23 years  
Distinguished Life 2011 James Murphy DOR Bureau Director, Madison  
Distinguished Life 2011 John Meyer Milwaukee  
Distinguished Life 2008 Wesley Little Beloit  
Distinguished Life 2008 Thomas Kienbaum Racine  
Distinguished Life 2007 Kathleen Isleb Wauwatosa
Distinguished Life 2007 Carol Kuehn Stevens Point
Distinguished Life 2007 Douglas Milius WI DOR Supervisor Fond du Lac
Distinguished Life 2006 Ray Fisher Madison  
Distinguished Life 2006 Jack Ophoven Neenah
Distinguished Life 2005 Eugene Miller WI DOR
Distinguished Life 2005 Greg Landretti WI DOR
Distinguished Life 2004 Phil Sanders WI DOR Supervisor Green Bay
Distinguished Life 2002 Russell Hudziak City of Milwaukee  
Distinguished Life 2001 Harry Sayles City of Wausau  
Distinguished Life 1997 William Stoneman City of Fitchburg Deceased 2004
Distinguished Life 1997 Vernon A Meyer City of Janesville  
Distinguished Life 1996 John R Gardner City of Two Rivers  
Distinguished Life 1996 Eugene J Hafner WI DOR  LaCrosse  
Distinguished Life 1995 Richard Ellison Kenosha County  
Distinguished Life 1995 John Schroer City of Beloit  
Distinguished Life 1995 Glenn L Holmes Director  DOR Deceased 2001
Distinguished Life 1994 Paul DeAngelis Sr. City of Muskego Deceased 1999
Distinguished Life 1993 Ronald Lehner City of Greenfield  
Distinguished Life 1992 Jerome Hudy City of New Berlin  
Distinguished Life 1991 Robert Senglaub City of Manitowoc  
Distinguished Life 1990 Frank Spoden City of Janesville  
Distinguished Life 1989 Carlton Peterson City of West Allis  
Distinguished Life 1988 Norman Steffen Deputy Tax Commissioner Deceased 1999
Distinguished Life 1987 Eugene H Bruhnke City of Madison  
Distinguished Life 1984 Vernon Weltz Tax Commissioner  
Distinguished Life 1984 Lowell Lee City of Oshkosh Deceased 2001
Distinguished Life 1984 John Kelly Wausau  DOR Inactive By Request
Distinguished Life 1980 Wallace Entwistle City of Beaver Dam Deceased
Honorary Life 1980 Thomas Harty Chatham NJ Inactive By Request
Honorary Life 1980 Frank Harvell Kenosha Deceased
Honorary Life 1980 Arthur Johnson Kenosha  

Wisconsin Award
back to top

2016 Jennifer Miller Department of Revenue WI DOR Training Officer
2015 Russ Schwandt City of Green Bay WAAO President twice, service to WAAO and the assessment profession
2013 Mary Reavey City of Milwaukee Continuing contributions to WAAO and the assessment profession
2012 Rocco Vita Village of Pleasant Prairie 20 plus years of serving on and chairing various WAAO committees, also serving as an officer and as President
2011 Robert Lorier City of Brookfield NCRAAO Work, SLF Chair +
2009 Peter Weissenfluh City of Milwaukee Conference Presenter, Legislative Chair
2008 Steve Miner City of Wauwatosa AVOW Editor, Web Master +
2007 Wesley Little City of Beloit Promoting NCRAAO, Ad Hoc Sales Committee
2000 James Siebers City of Mequon Promoting Wisconsin NCRAAO

 WAAO Presidents
back to top

2017 Mark Hanson City of Madison
2016 Richard Haviza City of Janesville
2015 Russ Schwandt City of Green Bay
2014 Pete Krystowiak City of Kenosha
2013 Mike Procknow City of Fitchburg
2012 Shannon Krause City of West Bend
2011 Steven Schwoerer City of Oshkosh
2010 Michael Muelver Various Jurisdictions
2009 Rocco Vita Village of Pleasant Prairie & others
2008 Kathy Romanak Village of Waterford & others
2007 James Siebers City of Stevens Point
2006 Melvin Raatz Various Jurisdictions
2005 Mark Schlafer City of LaCrosse
2004 Michael Higgins City of Kenosha
2003 Steven Miner City of Cudahy
2002 Nanette Giese City of Wausau
2001 Mary Hlaninka City of Brookfield
2000 Robert Lorier City of Brookfield
1999 Kathleen Isleb City of Wauwatosa
1998 John Meyer City of Milwaukee
1997 Russ Schwandt  
1996 Michael Kurth  
1995 Douglas Milius  
1994 Jack Ophoven  
1993 Lawrence Langowski  
1992 Peter Weissenfluh  
1991 John Gardner  
1990 Mary Reavey  
1989 Paul DeAngelis Sr.  
1988 Gregory Landretti  
1987 Ronald Lehner  
1986 John Schroer  
1985 Daniel Walker  
1984 Jerome Hudy  
1983 Russ Hudziak  
1982 Vernon Meyer  
1981 Kenneth Roberts  
1980 Carlton Peterson  
1979 James Mueller  
1978 Marshall Paust  
1977 Eugene Bruhnke  
1976 Vernon Weltz  
1975 Walter Beighley  
1974 John Kelly  
1973 Bernard Saler  
1972 Vincent Schmidt  
1971 John Higgins  
1970 Frank Spoden  
1969 Art Johnson  
1968 Douglas Paust  
1967 Marvin Boucha  
1966 George Kumferman  
1965 Albert Andres  
1964 Wallace Entwistle  
1963 Frank Harvell  
1962 William Arden  
1961 Thomas Byrne  

 WAAO President Elect
back to top

2017 Ryan Raatz Oconto Falls
2016 Mark Hanson City of Madison
2015 Richard Haviza City of Janesville
2014 Russ Schwandt City of Green Bay
2013 Pete Krystowiak City of Kenosha
2012 Michael Procknow City of Fitchburg
2011 Shannon Krause City of West Bend
2010 Steven Schwoerer City of Oshkosh
2009 Michael Muelver Various Jurisdictions
2008 Rocco Vita Village of Pleasant Prairie & others
2007 Kathy Romanak Village of Waterford & others
2006 James Siebers City of Stevens Point
2005 Melvin Raatz Various Jurisdictions
2004 Mark Schlafer City of LaCrosse
2003 Michael Higgins City of Kenosha
2002 Steven Miner City of Cudahy
2001 Nanette Giese City of Wausau
2000 Mary Hlaninka City of Brookfield
1999 Robert Lorier City of Brookfield
1998 Kathleen Isleb City of Wauwatosa
1997 John Meyer City of Milwaukee
1996 Russ Schwandt  
1995 Michael Kurth  
1994 Douglas Milius  
1993 Jack Ophoven  
1992 Lawrence Langowski  
1991 Peter Weissenfluh  
1990 John Gardner  
1989 Mary Reavey  
1988 Paul DeAngelis Sr.  
1987 Gregory Landretti  
1986 Ronald Lehner  
1985 John Schroer  
1984 Daniel Walker  
1983 Jerome Hudy  
1982 Russ Hudziak  
1981 Richard Schliewe  
1980 Kenneth Roberts  
1979 Carlton Peterson  
1978 James Mueller  
1977 Eugene Bruhnke  
1976 Marshall Paust  
1975 Vernon Weltz  
1974 Walter Beighley  
1973 John Kelly  
1972 Bernard Saler  
1971 Vincent Schmidt  
1970 John Higgins  
1969 Frank Spoden  
1968 Art Johnson  
1967 Douglas Paust  
1966 Marvin Boucha  
1965 George Kumferman  
1964 Albert Andres  
1963 Wallace Entwistle  
1962 Frank Harvell  
1961 William Arden  

 WAAO Vice President
back to top

2017 Alan Land City of Brookfield
2016 Ryan Raatz Oconto Falls
2015 Mark Hanson City of Madison
2014 Richard Haviza City of Janesville
2013 Russ Schwandt City of Green Bay
2012 Pete Krystowiak City of Kenosha
2011 Michael Procknow City of Fitchburg
2010 Shannon Krause City of West Bend
2009 Steven Schwoerer City of Oshkosh
2008 Michael Muelver Various Jurisdictions
2007 Rocco Vita Village of Pleasant Prairie & others
2006 Kathy Romanak Village of Waterford & others
2005 James Siebers City of Stevens Point
2004 Melvin Raatz Various Jurisdictions
2003 Mark Schlafer City of LaCrosse
2002 Michael Higgins City of Kenosha
2001 Steven Miner City of Cudahy
2000 Nanette Giese City of Wausau
1999 Mary Hlaninka City of Brookfield
1998 Robert Lorier City of Brookfield
1997 Kathleen Isleb City of Wauwatosa
1996 John Meyer City of Milwaukee
1995 Phillip Sanders  
1994 Michael Kurth  
1993 Douglas Milius  
1992 Jack Ophoven  
1991 Lawrence Langowski  
1990 Peter Weissenfluh  
1989 Carol Broman  
1988 Mary Reavey  
1987 Paul DeAngelis Sr.  
1986 Gregory Landretti  
1985 Ronald Lehner  
1984 John Schroer  
1983 Ray Fisher  
1982 Jerome Hudy  
1981 Vernon Meyer  
1980 Richard Schliewe  
1979 Kenneth Roberts  
1978 Carlton Peterson  
1977 James Mueller  
1976 Eugene Bruhnke  
1975 Marshall Paust  
1974 Vernon Weltz  
1973 Walter Beighley  
1972 John Kelly  
1971 Bernard Saler  
1970 Vincent Schmidt  
1969 John Higgins  
1968 Frank Spoden  
1967 Art Johnson  
1966 Douglas Paust  
1965 Marvin Boucha  
1964 George Kumferman  
1963 George Kumferman  
1962 Neal Turner  
1961 Frank Harvell  

 WAAO Secretary Treasurer - (position split in 2003)
back to top

Secretary Treasurer
2017 Shannon Krause Joan Spencer
2016 Shannon Krause Joan Spencer
2015 Pamela Hennessey Joan Spencer
2014 Pamela Hennessey Joan Spencer
2013 Pamela Hennessey Joan Spencer
2012 Pamela Hennessey Joan Spencer
2011 Pamela Hennessey Joan Spencer
2010 Pamela Hennessey Joan Spencer
2009 Pamela Hennessey Joan Spencer
2008 Pamela Hennessey Joan Spencer
2007 Pamela Hennessey Joan Spencer
2006 Pamela Hennessey Joan Spencer
2005 Pamela Hennessey Joan Spencer
2004 Pamela Hennessey Joan Spencer
2003 Pamela Hennessey Joan Spencer
2002 Joan Spencer Joan Spencer
2001 Joan Spencer Joan Spencer
2000 Joan Spencer Joan Spencer
1999 Joan Spencer Joan Spencer
1998 Joan Spencer Joan Spencer
1997 Joan Spencer Joan Spencer
1996 Joan Spencer Joan Spencer
1995 Joan Spencer Joan Spencer
1994 Harold Sayles Harold Sayles
1993 Harold Sayles Harold Sayles
1992 Harold Sayles Harold Sayles
1991 Harold Sayles Harold Sayles
1990 Harold Sayles Harold Sayles
1989 Harold Sayles Harold Sayles
1988 Harold Sayles Harold Sayles
1987 Harold Sayles Harold Sayles
1986 Harold Sayles Harold Sayles
1985 Harold Sayles Harold Sayles
1984 Harold Sayles Harold Sayles
1983 Harold Sayles Harold Sayles
1982 Gordon Meggison Gordon Meggison
1981 Jerome Hudy Jerome Hudy
1980 Jerome Hudy Jerome Hudy
1979 Richard Schliewe Richard Schliewe
1978 Richard Schliewe Richard Schliewe
1977 Dennis Radmer Dennis Radmer
1976 Dennis Radmer Dennis Radmer
1975 Dennis Radmer Dennis Radmer
1974 Earl Kruke Earle Kruke
1973 Earl Kruke Earle Kruke
1972 Earl Kruke Earle Kruke
1971 Earl Kruke Earle Kruke
1970 Earl Kruke Earle Kruke
1969 Clarence Hartwig Jr. Clarence Hartwig Jr.
1968 Clarence Hartwig Jr. Clarence Hartwig Jr.
1967 Clarence Hartwig Jr. Clarence Hartwig Jr.
1966 Russell Bauer Russell Bauer
1965 Russell Bauer Russell Bauer
1964 Russell Bauer Russell Bauer
1963 Russell Bauer Russell Bauer
1962 Wallace Entwistle Wallace Entwistle
1961 Neal Turner Neal Turner

AVOW Editor
back to top

2017 Grace Dunn Student at Drake University
2016 Jeremy Ray Wausau
2015 Jeremy Ray Wausau
2014 Jeremy Ray Wausau
2013 Steve Miner Wauwatosa
2012 Steve Miner Wauwatosa
2011 Steve Miner Wauwatosa
2010 Steve Miner Wauwatosa
2009 Steve Miner Wauwatosa
2008 Steve Miner Wauwatosa
2007 Steve Miner Cudahy
2006 Steve Miner Cudahy
2005 Steve Miner Cudahy
2004 Theresa Bizub Milwaukee
2003 Theresa Bizub Milwaukee
2002 Theresa Bizub Milwaukee
2001 Theresa Bizub Milwaukee
2000 Theresa Bizub Milwaukee
1999 Theresa Bizub Milwaukee
1998 Philip Sanders DOR Green Bay
1997 Phillip Sanders DOR Green Bay
1996 Phillip Sanders DOR Green Bay
1995 Michelle (Moore) Cullen West Allis
1994 Michelle (Moore) Cullen West Allis
1993 Michelle (Moore) Cullen West Allis
1992 Harriet Wieboldt Madison
1991 Harriet Wieboldt Madison
1990 Gregory Landretti DOR Madison
1989 Gregory Landretti DOR Madison
1988 Lawrence Langowski Southeastern Wisconsin Regional Planning Commission
1987 Lawrence Langowski Southeastern Wisconsin Regional Planning Commission
1986 Lawrence Langowski Southeastern Wisconsin Regional Planning Commission
1985 Lawrence Langowski Southeastern Wisconsin Regional Planning Commission
1984 Lawrence Langowski Southeastern Wisconsin Regional Planning Commission
1983 Vernon Meyer Janesville
1982 Vernon Meadowcroft  
1981    
1980 Carol Kuehn DOR Madison
1979 Carol Kuehn DOR Madison
1978 Richard A. Meir Deputy Assessor LaCrosse
1977 Dick Schliewe Oconomowoc

 WAAO Webmaster
back to top

2017 Steve Miner Milwaukee
2016 Steve Miner Milwaukee
2015 Steve Miner Milwaukee
2014 Steve Miner Milwaukee
2013 Steve Miner Wauwatosa
2012 Steve Miner Wauwatosa
2011 Steve Miner Wauwatosa
2010 Steve Miner Wauwatosa
2009 Steve Miner Wauwatosa
2008 Steve Miner Wauwatosa
2007 Steve Miner Cudahy
2006 Steve Miner Cudahy
2005 Steve Miner Cudahy
2004 Martin Goldstein Milwaukee
2003 Martin Goldstein Milwaukee
2002 Martin Goldstein Milwaukee
2001 Martin Goldstein Milwaukee
2000 Martin Goldstein Milwaukee
1999 Martin Goldstein Milwaukee
1998 Martin Goldstein Milwaukee
1997 Martin Goldstein Milwaukee